با نام خدا

حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت           آری به اتفاق جهان می توان گرفت

مردمان املش سابقه طولانی در امور خیّریه و دستگیری از محرومان و تهیدستان دارند. اگر نگاهی به گذشته این شهر بیندازیم  می توانیم گروه ها و تشکلهای مردمی، و یا افرادی زیادی را که دغدغه مردم داشتند و کارهای بزرگی در این حوزه انجام داده اند را معرفی کرد.

با توجه به چنین سابقه ای و وجود روحیه نوعدوستی و دیگرخواهی که بین همشهریان املشی بسیار پررنگ است و در استمرار حرکت های خیرخواهانه و خودجوش گذشته، گروهی از معتمدان و فعالان عرصه های مختلف اجتماعی، این بار تصمیم گرفتند که ظرفیت های موجود در شهر املش در این حوزه را به صورت قانونمند، متشکل و هدفمند ساماندهی نمایند. برای این منظور، نیازهای مختلف اقشار محروم و تهیدست جامعه اولویت بندی شد و رفع نیازهای درمانی ، به عنوان یکی از سنگین ترین سبدهای هزینه ای خانوار در اولویت قرار گرفت و مقرر شد در گام اول بخشی از ظرفیت های موجود شهر املش در حوزه نیکوکاری بر روی رفع نیازهای درمانی شهروندان نیازمند شهرمان متمرکز شود.

این گروه برای ایجاد نهادی مردمی که بتواند به صورت قانونمند و متوالی به رفع نیازهای محرومان بپردازد با طیف های مختلف از همشهریان املشی، گروه های مجازی فعال در شبکه های اینترنتی از جمله گروه وزین حال وهوای املش و اقشار مختلف به مشورت پرداخت. حاصل این رایزنی ها به شکل گیری نهادی مردمی به نام موسسه حمایت از تهیدستان املش (محبت) شد.

همزمان با انجام امور قانونی، تدوین اساسنامه و اخذ مجوز از مراکز صاحب صلاحیت، فعالیت غیر رسمی مؤسسه از ۱۰ تیر ۹۸ آغاز شد و با توجه به نیازهای که در حوزه سلامت در سطح شهرستان وجود داشت و در انتهای این سال با شیوع ویروس کرونا تشدید هم شده بود کار کمک رسانی به نیازمندان نیز آغاز شد.

به لطف مردم شریف املش و حس اعتماد آنان به خدمتگزاران شان در مؤسسه محبت، این مؤسسه توانست در زمانی اندک به کارهای بزرگی دست بزند ، تعداد زیادی از بیماران نیازمند را تحت پوشش خود درآورد ، برای هم افزایی و پرهیز از موازی کاری با سایر خیریه های فعال در املش تعامل نماید، با مسئولان شهرستان به خصوص نهادهای نظارتی و سازمان های حمایتی هماهنگ شود و از همه مهمتر شبکه ای از نیکوکاران و خیرین املشی داخل و خارج از کشور ، وحتی برخی از نیکوکاران غیر املشی را حول محور محبت شکل دهد.

دغدغه اصلی دست اندرکاران مؤسسه محبت این است که برای حفظ این نهاد مردمی و صیانت از حسن اعتماد همشهریان عزیز  تمام تلاش خود را انجام دهد؛ به همین منظور امور اجرایی مؤسسه با مشورت صاحب نظران اداری و مالی به گونه ای تنظیم شده که تمامی کارها با شفافیت ، خرد جمعی و در چارچوب مقررات مربوط انجام شود. در همین راستا مؤسسه وظیفه خود می داند که گزارش دریافتی ها و پرداختی ها را به صورت کامل در اختیار حامیان و شهروندان محترم ارائه نماید. در دوره فعالیت غیررسمی گزارش ها از طریق شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی می شد که این کار به صورت رسمی از این به بعد از طریق سایت مؤسسه محبت املش انجام خواهد شد

و در پایان اینکه مؤسسه محبت املش به لطف حامیان دلسوز و نیکوکارش و مردم فهیم و نیکونهاد املشی توانست تمامی مجوزهای قانونی را دریافت کند و شماره و شناسه ملی خود را از سازمان ثبت اسناد کشور اخذ نماید. از این رو از همه شهروندان گرانقدر املشی و خیرین بزرگوار استدعا داریم ما را برای تحقق اهداف این مؤسسه یاری نمایند و مؤسسه محبت را به همگان بشناسانند.