با نام خدا

گزارش عملکرد مؤسسه حمایت از بیمارات تهیدست-املش(محبت) در کمتر از یک سال فعالیت

خرداد ۱۳۹۹

با عنایات حضرت دوست و پس از دهها نشست هم اندیشیِ تعدادی از معتمدان و فعالان عرصه اجتماعی و امور نیکوکاری، مؤسسة حمایت از بیماران تهیدست-املش(محبت) فعالیت غیررسمی خود را از تاریخ ۱۰/۴/۹۸ آغاز کرد.

به لطف مهربانی شهروندان آگاه و مسئولیت پذیر املشی، مؤسسة محبت توانست در کمتر از یک سال اعتماد همشهریان گرامی را جلب و آوازه مهرورزی مردمان این شهر تاریخی را به گوش املشی‏های ساکن سایر شهرها و حتی خارج از کشور برساند. این درجه از اعتماد و همدلی که در نوع خود کم نظیر بوده و فعالان عرصه نیکوکاری را به تعجب واداشته است، هم موجب سربلندی دست اندرکاران مؤسسه است و هم وظیفه ما را برای تحقق اهداف مهرورزان و نیک اندیشان شهرمان سنگین‏تر می‏کند.

انجام وظایف خطیری که توسط همشهریان بر عهده مؤسسه گذاشته شده جز با رعایت دقیق قوانین، اجرای ضوابط تعیین شده از سوی سازمان‏های متولی و نهادهای نظارتی، ایجاد نظم و انضباط و عملکرد شفاف مقدور نیست. باعث مسرّت است که به عرض برسانیم مؤسسه محبت بر بستری از قانونمداری، تشکیلات منسجم ، خرد جمعی، تعهد و شفافیت بنا شده است. بر همین اساس مؤسسه محبت در ادامة گزارش‏های عملکردی قبلی، گزارش زیر را به استحضار تمامی شهروندان املشی، به عنوان متولیان اصلی و حامیان دلسوز مؤسسه، می‏رساند و همچنان امیدوار است که همشهریان سخاوتمند املشی با نظرها، پیشنهادها و انتقادهای سازنده خود مؤسسه را در ارائه خدمات بهتر یاری رسانند:

۱-از زمان آغاز فعالیت غیررسمی مؤسسه تا تاریخ تنظیم گزارش (۸/۳/۱۳۹۹) بالغ بر ۲۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به حساب مؤسسه محبت واریز شده‏ است. به عبارتی مهربانان املشی ماهانه بیش از ۲۰ میلیون تومان به نیّت کمک به بیماران نیازمند املشی کمک های نقدی اهداء کرده ‏اند.

۲-از مجموع کمک‏های دریافتی بیش از ۶۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان صرف هزینه ‏های درمان بیش از ۷۰ نفر از بیماران نیازمند شهرمان شده است. این هزینه‏ ها شامل: ویزیت پزشک، اعمال جراحی، دارو، فیزیوتراپی، شیمی درمانی و سایر موارد پزشکی و پیراپزشکی بوده است.

۳- با توجه به ضعف مالی مددجویانِ مؤسسه محبت، تعدادی از آنان دچار سوء تغذیه بوده و یا برای درمان کامل و یا به دلیل آسیب پذیر بودن در قبال ویروس کرونا نیاز به تقویت بُنیه جسمی داشتند. مؤسسه محبت بر اساس توصیه کمیته پزشکی علاوه بر هزینه درمان مبلغ ۲۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان را برای تهیه ۱۰۰ بسته غذایی اختصاص دادند که پس از آماده سازی، بسته ‏ها در دو نوبت در اختیار نیازمندان قرار گرفت.

۴-با توجه به همه‏ گیری بیماری کووید ۱۹ و افزایش مبتلایان در روزهای اول، بیمارستان های املش، رودسر و لنگرود که محل بستری تعدادی از مبتلایان املشی به کرونا بودند دچار کمبود شدید ملزومات بیمارستانی و از جمله لوازم پیشگیری و ضدعفونی شدند. مؤسسه محبت در پی حمایت‏های مثال‏زدنی همشهریان و انتظار آنان برای حمایت از بیمارستان‏ها بیش از ۵۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان برای خرید تجهیزات بیمارستانی هزینه کردند و لوازم ضروری بیمارستان‏های مورد نظر را تهیه و در چند نوبت اهداء کردند.

خرید دو دستگاه اکسیژن ساز با حمایت مالی تعدادی از شهروندان بنابر درخواست بیمارستان نیکوکار املش به ارزش ۱۵٫۶۰۰٫۰۰۰ تومان که از جمله لوازم ضروری بیمارستان املش در روزهای شیوه بیماری کووید ۱۹ و نیز بیماران تحت شیمی درمانی است.

خرید یک دستگاه اکسیژن ساز دیگر به همراه یک دستگاه ترالی با حمایت یکی از خیرین بزرگوار املشی و همسرشان، به درخواست بیمارستان نیکوکار املش به ارزش ۱۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان که دستگاه ترالی برای ارائه خدمات دارویی و درمانی بسیار کاربردی است.

خرید بیش از ده ها عدد گان، هزاران جفت دستکش لاتکس و ماسک از انواع مختلف و دهها لیتر موارد ضد عفونی کننده و اهداء به بیمارستان‏های املش رودسر و لنگرود

در این زمینه مؤسسه محبت در اوج کمبودها و قبل از ورود سایر افراد و تشکل‏های خیریه و نهادهای یاری‏رسان وارد کمک رسانی شد و کارنامه خوبی از خود به جا گذاشت که نقل محافل پزشکی استان و منطقه گردید. البته این مهم ممکن نبود جز به لطف و محبت و همدلی مردمان شریف املش.

۴-هیأت مؤسس محبت پس از برگزاری ده‏ها نشستِ هم‏اندیشی با اقشار و گروه‏های متنوع از همشهریان در مکان‏های مختلف شهر موفق شد پیش نویس اساسنامه و سایر مدارک تأسیس را فراهم و در فرایند قانونی خود قرار دهد و در کمترین زمان ممکن هیأت مدیره مؤسسه را انتخاب نماید. هیأت مدیره نیز همزمان با تلاش برای اخذ مجوز قانونی کار تبلیغ و جمع‏آوری کمک‏ها را آغازکرد و بر اساس رسالتش کوشید در کوتاه‏ترین زمان و با رعایت ضوابط، کمک‏ها را به دست نیازمندان مورد نظر برساند. بدین منظور بیش از ۱۲ نشست تصمیم گیری توسط هیأت مدیره برگزارشد و پرونده بیش از ۱۰۰ نفر از متقاضیان در نشست‏های هیأت مدیره بررسی و واجدان شرایط در اولویت بهره‏برداری از هدایای نیکوکاران املشی قرار گرفتند. در اینجا لازم است از مدیریت محترم تالار لوزان که علاوه بر کمک های نقدی و خرید تجهیزات بیمارستانی ، سخاوتمندانه زمینه بیشتر نشست های هیأت مؤسس و برخی از نشست های هیأت مدیره مؤسسه را فراهم کردند قدردانی کنیم. همچنین لازم است از مدیریت محترم مؤسسه فرهنگی چاپ ماندگار به دلیل در اختیار قراردادن مکان برای برگزاری نشست‏های هیأت مدیره و مراجعات مردمی و معاینات پزشکی از صمیم قلب سپاسگزاری نماییم.

۵-مؤسسه محبت به منظور ترویج فرهنگ نیکوکاری و بسترسازی برای فعالیت‏های نوعدوستانه تلاش دارد با گروه‏ها و طیف‏های مختلف جامعه، از جمله جامعه پزشکان همکاری نماید. باعث خوشحالی است که به عرض برسانیم تاکنون تعداد قابل توجه‏ای از پزشکان برای همکاری با مؤسسه اعلام آمادگی کرده‏اند که در این راستا برخی از پزشکان نیک‏اندیش املش، به صورت دوره‏ای و قبل از هر گونه اقدام از سوی مؤسسه برای کمک به بیماران، آنان را به صورت رایگان معاینه و برای درمانشان تصمیم‏گیری می نمایند.

۶-به منظور پیشگیری از موازی کاری و ایجاد هماهنگی بین مؤسسات و نهادهای امدادی و کمک‏رسان و همچنین هماهنگی با مسئولان شهری، مؤسسه محبت سلسله نشست‏هایی را طراحی کرده‏است. در همین راستا نشست‏های خوبی با مسئولان محترم بهزیستی و کمیته امداد برگزار گردید و به منظور هم‏افزایی و هدفمندکردن کمک‏رسانی‏ها در جهت محرومیّت‏زدایی و ارتقاء سطح درمان و سلامت جامعه ، که از اهداف اصلی مؤسسه محبت است ، و همچنین جلوگیری از اتلاف منابع راه‏های همکاری بررسی شد.

۷- تمامی فعالیت‏های مؤسسه در قالب اسناد و مدارک مورد نیاز مستندسازی و بایگانی می شود که در صورت لزوم و در راستای اصل شفافیت، با رعایت و حفظ شأن مددجویان، می تواند در اختیار دستگاه های نظارتی و بازرسی‏های دوره‏ای بازرس محترم مؤسسه قرارگیرد و در آینده در نشست مجمع عمومی گزارش شود.

در پایان همه همشهریان املشی، از هر گروه، قشر، شغل، مقام و جایگاهی وهمچنین با هر گرایش فکری و اجتماعی، بدون در نظرگرفتن سلایق سیاسی، دعوت می‏کنیم با نیّت همدلی و همگرایی و در سایه تفاهم و همراهی دست در دست هم نهیم و برای ایجاد محیطی سالم و زیستی درخور شأن مردمان فرهیخته املش به کاروان محبت بپیوندیم تا زنگار فقر و محرومیت را از چهره شهرمان بزدایم. بی شک با هم بودن اتفاقهای بزرگی را رقم خواهد زد .

پاینده باشید

هیأت مدیره مؤسسه محبت املش